Relacja Kurs Podstawowy NDT-Bobath

Wielu terapeutów pracujących z dziećmi pragnąc poszerzyć swoje horyzonty i umiejętności, decyduje się na kurs podstawowy z metody NDT-Bobath.

Tak też było i tym razem, kiedy w listopadzie ubiegłego roku grupa 24 terapeutek rozpoczęła taki kurs. Zakończyliśmy go w ostatnich dniach kwietnia tego roku, po 3 zjazdach:

Listopad-grudzień 2022

Luty 2023

Kwiecień 2023

Przez osiem tygodni zajęć przeszliśmy przez te wszystkie zagadnienia, które w metodzie odgrywają kluczową rolę.

Był więc tydzień spędzony z dr.Kamillą Jakubowską, a wraz z nim najnowsza wiedza z neurologii, rehabilitacji pediatrycznej. To stanowiło wyzwanie, bo wskazywało nam jaką wartość ma otwarcie na to co proponują najnowsze badania, jak istotna jest w terapii podbudowa teoretyczna, badania i zgodność naszych działań z faktycznym stanem nauki. Jak istotna jest dokumentacja naszych poczynań i odczytywanie ich w świetle skal badających postęp terapii.

Był tydzień z terapii zajęciowej z Foteini Zografou, OT, Senior Bobath Instruktor z Grecji.

W Polsce , z powodu innego systemu kształcenia terapeutów zajęciowych, mamy ograniczony dostęp do terapeutów zajęciowych pracujących metodą NDT-Bobath.

Dlatego te 5 dni z Foteini to dla niektórych z nas otwarcie nowego okna w naszej codziennej pracy. Ogromna wiedza Instruktorki, ale też i niesamowite doświadczenie, zaangażowanie w pracy pozwoliło uczyć się, jak wykorzystywać terapię zajęciową w codziennej pracy. Wiele niezrozumiałych aspektów wyjaśniło się, wiele podpatrzyliśmy ale też dostaliśmy impuls do szukania i nie popadania w rutynę.

Był tydzień zajęć z logopedą Katarzyną Padulą, Instruktor NDT-Bobath. I choć nikt z nas nie będzie logopedą dla swoich pacjentów, to dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę, w czym pomoże nam współpraca z logopedą, kiedy powinna nam zapalić się czerwona lampka a kiedy nie straszyć rodziców.

No i było też, 5 tygodni z Robertem Giezkiem, fizjoterapeutą, Senior Instruktorem NDT-Bobath. To on był Lider kursu i przeprowadził uczestników przez metodę, wiedzę , praktykę, wskazując na najistotniejsze punkty, które pomogą rozwijać umiejętności w tej metodzie.

Wykłady, ćwiczenia, praktyka, praca na sobie, na lalkach, praca z pacjentem, praca w zespole, rozwiązywanie problemów, przygotowywanie strategii terapii, najnowsze osiągnięcia rehabilitacji pediatrycznej, ocena pracy wg skal i wiele innych pomocnych w postępie naszych umiejętności działań – to wszystko zaoferował nam ten kurs przez te 8 tygodni.

Nie mógłby ten kurs odbyć  się bez pomocy Katarzyny Bąbik i Artura Piotrowskiego, którzy wraz ze  mną cały czas wspierali kursantów, pomagali – tak aby jak najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych Instruktorów.

No i oczywiście nasi pacjenci. Niektórzy byli z nami tylko 5 dni, niektórzy 4 tygodnie.

Bardzo im i ich Rodzicom dziękujemy za czas i zaufanie.

Tym, którzy kurs ukończyli i otrzymali certyfikaty – serdecznie gratulujemy i witamy w gronie terapeutów NDT-Bobath! Mamy nadzieję, że ten czas był dobry dla Was i będzie to duży krok w rozwoju Waszych kompetencji  jako terapeuta pediatryczny , ale również zachęci do dalszego rozwoju.

Zapraszamy do galerii – niektórych aby zobaczyli jak było, a niektórych aby powspominali.

Do zobaczenia na innych kursach/warsztatach!