Asymetria głowy polega na nieregularnym ukształtowaniu się głowy niemowlaka.
Może to dotyczyć okolic potylicy, a czasami nawet części twarzowych (np. nierówne policzki). Asymetria twarzoczaszki może towarzyszyć asymetrii ułożeniowej, kręczowi szyi ale również zaburzeniom napięcia mięśniowego.
Zdarza się też asymetria twarzoczaszki w chorobach genetycznych. Rodzic/Opiekun będzie wtedy widział, że jego dziecko (oprócz nieregularnego kształtu głowy) np. preferuje patrzenie na jedną stronę, preferuje układanie głowy do spania tylko na jednym policzku, preferuje aktywizowanie do zabawy tylko jednej ręki.
W zależności od współtowarzyszących zmian, w terapii korzystamy z pozycjonowania, odpowiedniej pielęgnacji albo/i terapii. Ważnym elementem w najnowszej terapii jest korzystanie ze sprzętu ortopedycznego m.in. poduszki czy kaski.
W praktyce terapeutycznej oprócz prowadzenia terapii, należy nauczyć rodziców odpowiedniego pozycjonowania i pielęgnacji wspierającej wyrównywanie zmian, określić potrzebę korzystania ze sprzętu wspierającego.
Zapraszam do współpracy rodziców zaniepokojonych rozwojem swoich dzieci jak również fizjoterapeutów chcących poszerzać swoją wiedzę w zakresie fizjoterapii niemowlęcej, bądź potrzebujących wsparcia w swojej pracy.