Wcześniactwo to nie choroba, ale wyzwania przed którymi stoją dzieci przedwcześnie urodzone. Wymagają one naszej uwagi i czasu.
W spotkaniu z dzieckiem urodzonym wcześniej niż wyliczony termin porodu, musimy brać pod uwagę z którego tygodnia ciąży jest pacjent. Obszary, które obserwujemy to: napięcie (zazwyczaj u niemowląt występuje hipotonia), asymetria i samoregulacja – to potencjalne obszary dysfunkcji.
Często wcześniaki nie tyle potrzebują terapii, co wsparcia terapeutycznego i nadzoru terapeutycznego. Po okresie dojrzewania, kiedy to korzystamy głównie z pozycjonowania i pielęgnacji, może (ale nie musi) nastąpić okres wymagający ćwiczeń i stymulacji rozwoju.
Najczęściej dzieje się to wtedy, kiedy mamy zaburzenia funkcjonalne.
Bardzo ważnym elementem w pracy z wcześniakami jest zwrócenie uwagi na pracę zmysłów (dotyk, słuch, wzrok, przedsionek).
Należy pamiętać, aby dać czas wcześniakowi i jego układowi nerwowemu aby dojrzał i aby terapia nie “bombardowała” jego układów.
Podstawą od której zaczynamy jest odpowiednie pozycjonowanie (ułożenie dziecka w łóżeczku, nosidełku, wózku, na ręku) oraz wspierająca pielęgnacja (ubieranie, podnoszenie, noszenie, karmienie)
Zapraszam do współpracy rodziców zaniepokojonych rozwojem swoich dzieci jak również fizjoterapeutów chcących poszerzać swoją wiedzę w zakresie fizjoterapii niemowlęcej, bądź potrzebujących wsparcia w swojej pracy.