Asymetria
Ułożeniowa

Często występującym zaburzeniem u niemowlaków jest asymetria ułożeniowa.

Musimy pamiętać, że asymetria to nie choroba a dysfunkcja, czyli nasze niemowlę będzie rozwijało poszczególne etapy rozwojowe, ale w dużo gorszej jakości. Dlatego występuje kilka czynników, które definiują nam sukces w poradzeniem sobie z tą dysfunkcją.

Staramy się zawsze określić jakie podłoże ma asymetria – neurologiczne lub strukturalne. Czy pochodzi z okresu życia płodowego czy pojawiła się w pierwszych tygodniach życia? Czy towarzyszą jej jeszcze inne zaburzenia i trudności  w rozwoju?

W zależności od tego dobieram sposób postępowania, który może wymagać jedynie odpowiedniego pozycjonowania, pielęgnacji, terapii lub wszystkich tych trzech elementów.

Bardzo ważnym czynnikiem przy prowadzeniu asymetrii jest czas – im wcześniej wkroczymy ze wsparciem, tym szybsze wyrównanie dysfunkcji. Nie należy czekać aż dziecko “wyrośnie” z asymetrii. Nie powstają wtedy zmiany wtórne, a budowanie symetrii jest o wiele łatwiejsze.

W terapii dziecka z asymetrią korzystamy ze wspomagań i technik stymulacji metody NDT-Bobath, stymulacji pracy zmysłów, pracy na tkankach miękkich, pracy na taśmach powięziowo-mięśniowych, kinesiotapingu (plastrowania), a jeśli potrzeba to również z zaopatrzenia ortopedycznego.

Jeśli niepokoi Cię coś u Twojego dziecka